Tagi

, , , , ,

Wrocławski Ratusz to nie tylko wizytówka miasta, ale jeden z najlepiej zachowanych ratuszy w Polsce. Zabytek ten widnieje na niezliczonych ilościach widokówek z Wrocławia i jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych budynków wrocławskich.

Początki Ratusza sięgają Średniowiecza. Wtedy to powstała ponad trzy dekady wcześniej Rada Miejska, podjęła decyzję o budowie odpowiedniej siedziby. Siedziba ta, zwana konsystorzem powstała na przełomie XIII i XIV wieku. W latach 30 XIV do konsystorza dobudowano pretorium – siedzibę wójta. Kompleks dwóch budynków pełnił już wówczas role pełnoprawnego ratusza.

Ratusz był świadkiem buntów. W 1406 zbuntowali się patrycjusze, przejmując budynek, doprowadzili do wyboru nowej Rady Miejskiej. W 1418 roku zaś doszło do buntu ludności chłopskiej. Plebs zdobył Ratusz wrocławski siłą, by potem ściąć burmistrza i 5 ławników.

W 1470 roku znaczącą przebudowę Ratusza dokonali Hans Berthold i Peter Franczke. Dzięki temu wrocławski Ratusz nabrał reprezentacyjnego wyglądu w stylu gotyckim z renesansowymi akcentami.

Do 1808 dochodziło do zebrań Rady Miejskiej w sali Ratusza, potem, ze względów funkcjonalnych z tego zrezygnowano, a kilka dekad później rajcowie przeprowadzili się do świeżo wybudowanego budynku Nowego Ratusza. Tymczasem budynek jeszcze kilkukrotnie, licząc do naszych czasów, przechodził przebudowania czy renowacje. Wśród nazwisk osobistości zajmujących się tym dziełem znajdziemy Karla Lüdecka, Rudolfa Steina czy Marcina Bukowskiego.

Obecnie Ratusz ma dwie kondygnację, wraz z piwnicą, w której od XIV wieku działa Piwnica Świdnica, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie. Ratusz posiada wieżę, która mierzy sobie 66 metrów, w której wstawiony jest dzwon z dzwonem z 1368 roku. Elewacja wschodnia – najbardziej rozpoznawalna część Ratusza posiada zaś charakterystyczny zegar z 1580 roku.

Warto zwiedzać wrocławski Ratusz, niezwykły zabytek na skalę krajową pomnik historii Wrocławia. Więcej przeczytacie państwo w tym artykule.

Reklamy